Termoprinterid on täiesti erinevad ja erinevad teie tavalistest tindiprinteritest või isegi laserprinteritest. Neid printereid tutvustati 1970. aastatel, perioodil laserprinterite ja tindiprinterite maailmale tutvustamise vahelisel ajal. Nagu nimigi ütleb, kasutavad printerid paberile printimiseks soojust, mitte tavalisi printeri tindikassette, mida muud tüüpi printerid kasutavad. Sellel on ka huvitav printimisprotsess, mis erineb tavaprinteritest. Seda protsessi kasutavad masinad, nagu faksid, etiketiprinterid, ultrahelimasinad ja vöötkoodimasinad.
Termoprinterid sisaldavad nelja põhikomponenti.
Termopea on osa, mis tekitab soojust, samas kui paberit toitavat kummirulli nimetatakse plaadiks. Neil on ka vedru, mis avaldab survet termopeale, mis seejärel puutub kokku kuumatundliku (või termotundliku) paberiga. Neil on ka kontrollerplaadid, mis käitavad ja juhivad mehhanismi. Uuemate termiliste mudelite puhul kasutatakse printimiseks tavaliste tindikassettide asemel lintprinteri kassette.
Vanemad termoprinterid vajavad kuumustundlikku või termopaberit. See sisestatakse masinasse (termopea ja plaadi vahele). Kui see on aktiveeritud, saadab printer elektrivoolu, mille tulemusena toodab printer eelseadistatud mustri järgi soojust. Nende termoprinterite kuumus aktiveerib paberi kuumustundliku kihi, kui paberit lükkab plaat ja vastuseks ilmub värvimuster (tavaliselt must).
Nüüd on uuemad termoprinterid, mis läbivad teistsuguse printimisprotsessi. Need uuemad mudelid kasutavad lindikassette (printeri tindikassettide asemel). Lintkassetid sisaldavad tinti, mis on valmistatud vahast või vaigust või isegi mõlema materjali kombinatsioonist. Seda tüüpi tint sulab kuumuse toimel aktiveerides, moodustades paberil teksti või kujutised. Seda tüüpi tindiga saab toota ka värvilisi pilte, kasutades CMY või CMYK värvilisi paneele.
Termoprintereid kasutatakse paljudel erinevatel eesmärkidel ja mitmel erineval viisil.
Need on mõnikord isegi säästlikumad kui printeri tindikassette kasutavad printerid, kuna enamik neist printeritest vajab printimiseks ainult kuumustundlikku paberit. Ka uuemate printerite kasutatavad lindikassetid on soodsamad kui tavalised tindikassetid. Tavaliselt leidub neid kassaaparaatides, vautšeriprinterites, faksiaparaatides ja isegi ultraheliseadmetes.
Kuid kuigi need võivad olla odavamad kui nende teised kolleegid, on üheks puuduseks see, et nende väljatrükid kipuvad aja jooksul tuhmuma. See on põhjus, miks olulised kviitungid või kasutades prinditud dokumendid tuleks järeltulevatele aegadele skannida või kopeerida. Ka nende printerite väljatrükid on kehvema kvaliteediga kui tindi- ja laserprinterite omad. Tindi- või laserprinterite prindikvaliteediga võrreldavuseni on neil veel pikk tee käia, kuid need on piisavalt praktilised, et neid saaks kasutada enamikus ettevõtetes ja kommertsrakendustes.